Haber spikeri, televizyon programı yapımcısı

Fox TV kanalında, “Evinizin oğlu Murat Güloğlu” sloganıyla tanınan spiker.

ygoogle.js”>

Murat Güloğlu, 6 Nisan 1976 tarihinde Sivas’da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Anadolu’nun farklı yerlerinde okudu, liseyi Muğla’da okudu. Ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. 2002-2006 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Avrupa Birliği ve Dış Politika Programı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Üniversitenin ilk yıllarında, 1995’in Şubat’ında televizyonculuğa Savaş Ay’ın A Takımı’nda, kamera asistanı olarak başladı.

FOX’ta haber spikerliği ve program sunuculuğu yapmaya başlamadan önce muhabirlik yapmıştır. Ayrıca FOX TV’de “Murat Güloğlu ile Çalar Saat Haftasonu” Programını hazırlayıp, sunmaktadır.

1999 yılında üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın En İyi Televizyon Gazetecisi” ödülüne layık görülmüştür.

Uzun yıllar Güneri Civaoğlu ile çalıştı. Murat GÜLOĞLU aynı zamanda Güneri CİVAOĞLU’NUN ”Şeffaf Oda”programının yapımcısıdır. HaberTürk gazetesi pazar ekinde”Pazar Röportajları”nı yapıyor ve ”Gitmesen, Gitme Sen” adında şiir kitabı vardır.