Pierre Curie Kimdir?

yorumsuz
588

Manyetizma, piezoelektrik ve radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fransız bilim adamı. Karısı Maria Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır. Pierre Curie, 1906 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu; karısı ise 1934 tarihinde, aşırı radyasyondan kaynaklanan kan kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Pierre Curie, 15 Mayıs 1859 tarihinde, Paris, Fransa’da d babası Eugene Curie tarafından okula gönderilmeyip evde yetiştirilen Pierre Curie, kısa süre içeriside matematik ve geeometriye olağandışı bir yetenek gösterdiğini kanıtladı. Henüz 16 yaşındayken üniversite eğitimine başlayan ve 18 yaşındayken master derecesinin eşdeğeri sayılan bir eğitimi tamamlayan genç fizikçi, parasızlık nedeniyle doktora çalışmalarını yarıda bırakmak zorunda kaldı.

1880 yılında, abisi Jacques Curie ile beraber piezoelektrik kavramını tanımlayan Pierre Curie, bu tarihten bir yıl sonra ise, günümüzde modern bilimin her alanında kullanılan kristal osilatörü icad etti. Doktora tezi için manyetizma, özellikle de Ferromanyetizma ve diamagnetizma kavramları üzerine araştırmalar yapan Pierre Curie, bu çalışmaları sonucunda kendi adıyla anılan Curie Sabiti adlı kavramı bilime kazandırdı.

25 Temmuz 1895 tarihinde kendisi gibi bilim insanı olan Marie Curie ile evlenen Pierre Curie, bu evlilikten 1897 ve 1904 yıllarında iki kız çocuğu sahibi oldu. Karısı Maria Curie ile beraber radyasyonun keşfine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Pierre Curie, 1904 yılında Sorbonne’da profesör ünvanı kazandı ve aynı yıl Fransız Bilimler Akademisi’ne kabul edildi.

Pierre Curie, 19 Nisan 1906 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu. Yağmurlu havada karşıdan karşıya geçmek için yolda ilerlerken ayağı kayan ve yere düşen Currie, kendisine çarpan bir at arabası nedeniyle hayatını kaybetti.

Ödülleri

Fizik dalında Nobel Ödülü, 1903

Davy Madalyası, 1903

Matteucci Madalyası, 1904

Elliot Cresson Madalyası, 1909

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın