Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve çektiğiniz fotoğrafları yazı yazarak kendinize özel yapmak istiyorsanız bunun için çeşitli programlara ihtiyaç duyuyorsunuzdur.
Bu işlemi Paint’le de yapabilirsiniz ama Pixlr programı daha uygun ve kullanışlıdır. Bu yazımızda size Pixlr programıyla fotoğraflara nasıl yazı yazabileceğinizi anlatacağız.

Pixlr Express ile Resme Yazı Yazma
Pixlr sitesi, online resim düzenleme işinde en iyisi diyebileceğimiz sitelerdendir. Bir de Pixlr express var ki özel fontları ile resimlerinizi süslemeniz mümkün ve daha kolaydır.

Pixlr Express editörüne girdikten sonra bilgisayardan resminizi seçip daha sonra düzenleme sayfasına yönlendirilirsiniz.

7869_3Yeni açılan ekranda büyük T harfiyle gösterilen “Type” ikonuna tıklayınız. Daha sonra yazıyı yazıp font, renk, yer gibi detayları ayarlamak kalıyor. İşlem bittiğinde kaydedip kullanabilirsiniz. İlk olarak Pixlr programını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra programı çalıştırarak ana penceresinde sol üst köşede bulunmakta olan “File” menüsü açılır ve Open seçeneği ile üzerine yazı yazılacak olan resmi seçersiniz. Fotoğraf seçimi yapıldıktan sonra görünecek olan alana tıklandığında fotoğraflara metin ekleme penceresi açılmaktadır. Açılacak olan menüden fotoğrafa eklenecek metinde hangi yazı tipi kullanılacağı seçilir.

Yazı tipi menüsünün altında bulunan font bölümü size metin boyutunu belirleme imkanı verir; “I” işaretine tıkladığınızda metin italik, U işaretine tıkladığınızda metin altı çizgili olmaktadır. Pixlr ile fotoğraflara yazı yazmaya devam etmek için fotoğraflarınıza ekleyeceğiniz metnin rengini de ayarlayabilirsiniz. Ekranda çıkan kutucuğa tıkladıktan sonra sağ tarafında yer alan renk paleti açılır. Renk paletinde bulunan çeşitli renklerden birini seçebileceğiniz gibi renk alma tuşuna tıklayarak resim içerisinden bir renk de seçebilme imkanınız bulunmaktadır.
Pixlr ile fotoğraflarınıza yazı eklerken gösterilen alan içerisine metin girilir ve daha sonra yazı tipini belirleyebilirsiniz. Böylelikle metnin ön izlemesini sağ tarafta yer alan metin çerçevesi içerisinde görüntüleyebilirsiniz. Resmin boyutunu da ayarlamak mümkündür.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra metin düzenlemek için metin araçlarının bulunduğu küçük penceredeki mavi ”apply” tuşuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydeder ve Pixlr ile fotoğraflara yazı yazma işlemini tamamlarsınız. Birçok yöntemle yapılan bu işlemlerin en kolay ve rahat yolu budur ve en çok tercih edilendir.

Kaynak: BilgiUstam