İtalyan ressam Raffaello, İtalyan Rönesans’ının en önemli ressamı ve mimarlarından bir tanesi olmuştur.

Babası ressam Giovanni Santi olan Raffaello, 6 Nisan 1483 tarihinde İtalya’da Floransa’nın Urbino bölgesinde doğdu.

Babasının 1494 yılında ölmesi üzerine kendisini dış etkenlere kapattı ve çalışmalarına bu şekilde devam etti.

Resim öğrenimine Timoteo Viti’nin yanında başladı. 1495 yıllarında Perugino’nun atölyesine geçti ve onun yardımcılığını yaptı.

1504’de Floransa’ya gitti. Bu kentte dört yıl kaldı ve Leonardo da Vinci ve Michelangelo Buonarroti’nun yapıtlarını inceledi.

1505-1507 yılları arasında yaptığı Praton Madonnası ve Esterhazy Madonnası gibi resimlerinde gerek kompozisyon gerekse figürlerin yerleştiriliş biçimleri Leonardo’dan etkilendiğini açıkça yansıttı.

Sanatçı kısa süren yaşamının on iki yılını Roma’da geçirdi ve art arda başyapıtlar üretti.1508 yılında Papa II.Julius tarafından Vatikan Sarayı’ndaki oda süslemeleri için Roma’ya çağrıldı.

1511’de tamamladığı Segnatuar oda freskleri sevinçle kutlandı. Sanatçı, 1512-1514 yılları arasında da Eliodoro odası freskleri üstünde çalıştı.

1514 yılında Bramante’nin ölümü üzerine San Pietro Bazilikası’nda yarım kalan işleri devraldı.

1515’te Papa X.Leo Raffaello’ya değerli Roma yazıtlarının korunması görevini verdi. Bunun üzerine arkeolojik bir Roma haritası hazırladı ve kentteki eski yapıtları denetimleriyle ilgilendi.

Bundan bir yıl sonra tasarımını kendi yaptığı Madama Villasıyla, Yüksek Rönesans ilkelerini aşarak yeni bir tasarım anlayışı ortaya koydu.

1517’den sonra son yıllarında zamanının çoğunu mimarlık çalışmalarına ayırdı. San Pietro Kilisesi’nin yanı sıra Aquila Sarayı’nı inşa etti ve Giullano de Medici içinde büyük bir villa yaptı.

Raffaello, 37. yaşına bastığı doğum gününde 1520 yılında İtalya’da hayatını kaybetti. Bu üzücü olay sonrasında papalık sarayını büyük bir hüzün kapladı. Sanatçının cenazesi Vatikan’da yapıldı ve Pantheona gömüldü.

Başlıca Yapıtları: Allegori, Üç Güzeller, Agnolo Doni’nin Portresi, Niccolini-cowper Madonnası, Sistina Madonnası, Balthasar Castiglione’nin Portresi, I.François’nin Kutsal Ailesi, Şövalyenin Rüyası, Meryem’in Evlenmesi, İsa’nın Mezara Yerleştirilmesi, Tartışma, Atina Okulu, Parnassus, Yasalar, Sedia Madonnası, İsa’nın Göğe Yükselmesi, Taç Giyme.