Rusya Federal Uzay Ajansı Roskosmos, Kazakistan’da kullanmakta olduğu Baykonur ve Rusya’da inşa edilen Vostoçniy uzay üslerinin turizm cazibesini artırmayı planlıyor.

Roskosmos Sözcüsü İgor Burenkov, turistlerin Baykonur gibi uzay üslerine ilgisinin ileride daha da artmasını beklediklerini belirterek, uzay turizmini geliştirmeyi planladıklarını açıkladı. İzvestiya gazetesine konuşan Burenkov, uzay üslerine gerçekleştirilen turların daha ‘medeni’ hale getirileceğini belirtti.

Yetkili, “Turistik seferlerin daha medeni gerçekleşmesi için özel bir sistem üzerine çalışılacak. Devlet turistlere hizmet işiyle ilgilenmeyecek, gereken altyapıyı sağlayacak. Daha sonra şeffaf bir prosedürle, uzay turizmi yapacak tur operatörleri seçilecek” diye konuştu.

Turistler Kazakistan’daki Rusya tarafından kullanılmakta olan Baykonur Uzay Üssü’nü ziyaret edebiliyor. Ancak turlar, şu an için sistemli biçimde gerçekleştirilmiyor. Ayrıca konaklama altyapısının yetersiz olması da uzay turizmi potansiyelinin tam anlamıyla hayata geçirilmesini engelliyor. Baykonur’da yabancı turistlerin konaklayabileceği sadece iki otel bulunurken, tesislerin kapasitesi füze fırlatılan günlerde tamamen doluyor.

Rusya’nın kendi topraklarında inşa ettiği ve yılsonuna kadar ilk füze fırlatma denemesinin gerçekleştirileceği Vostoçnıy Uzay Üssü’nün de yerli ve yabancı turist akınına uğraması bekleniyor.

Rusya Uzay Turizmini Canlandıracak ! Rusya Uzay Turizmini Canlandıracak ! Rusya Uzay Turizmini Canlandıracak ! Rusya Uzay Turizmini Canlandıracak ! Rusya Uzay Turizmini Canlandıracak !