Yapışkan bir sakızın lekesini çıkarmak oldukça zordur. Kıyafetlere, kumaşlara, döşemelere yapışan sakız lekelerini çıkarmak için, bir takım formüller vardır. Sakız lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemlerden en kolayı, dondurma yöntemidir.

7910_108Giysinize veya kıyafetinize sakız yapıştığı zaman, lekenin üzerinde işlem yapmadan direk sakız lekesi ile birlikte kumaşı dondurun. Donma ile birlikte sakız kumaşa zarar vermeden yerinden ayrılacaktır. Sakızı yapışan yerden çıkarmak için, bıçak kullanabilirsiniz. Yapışan sakızı bıçağın ucu ile hafif bir şekilde kazıdığınız takdirde sakız çıkacaktır.

Sakız kumaştan ayrıldıktan sonra ince bir lekesi kalacaktır. Lekeyi çıkarmak için bir karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat iyi bir leke çıkarıcıdır. Karbonatı su ile hafif bir şekilde krem kıvamına getirdikten sonra, lekenin üzerine direk sürün.

Biraz beklettikten sonra elinizde yıkamak istiyorsanız, lekeli bölgeyi nazik hareketlerle sürtün. Sakız lekesinden eser kalmayacaktır. Sakız lekesi olan kumaş ya da kıyafetinizi makineye atmayı düşünüyorsanız, karbonatı sürdükten sonra biraz bekletin. Öylece makineye atın. ön yıkamalı bir program uygulayın.

Ciklet Lekesi Nasıl Çıkartılır, sakız lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise, sirke kullanmaktır. Bir kabın içine biraz sirke koyduktan sonra, üzerine su ilave edin. Sakız lekesi olan kıyafeti biraz sirkeli suda beklettikten sonra hafif bir şekilde sürtün. Sonrasında makineye attığınızda sakız lekesinden eser kalmayacaktır.

Sakız lekeleri için limonda kullanabilirsiniz. Yarım limonun suyunu sakız lekesinin üzerine sıkın. Biraz beklettikten sonra öylece makineye atın.

 

Kaynak: BilgiUstam