Suudi Arabistan’ın 7. Kralı

Prens Salman olarak tanınan Salman Bin Abdülaziz, 31 Aralık 1935 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad şehrinde doğmuştur. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Hassa bint Ahmed Al Sudairi’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud’un 37 çocuğundan 25’incisidir. Vehhabi mezhebindendir.

Kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu’na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı.
Salman Bin Abdülaziz, Suudi Ailesi Konseyi Başkanlığı yaptı. Riyad’ın belediye başkanlığını ve valiliği görevini yaptı. 25 Şubat 1963 tarihinde başl Riyad valiliği görevinden sonra 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı oldu.

23 Ocak 2015 tarihinde abisi Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Kral ilan edildi. Onun Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı.

2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ziyaret etti.

Salman bin Abdülaziz üç kez evlendi. İlk eşi Sultana binti Turki Al Sudairi oldu. Bu evlilikten Prens Fahd , Prens Ahmed , Prens Sultan , Prens Abdülaziz , Prens Faysal ve Prenses Hussa adlarında çocukları oldu.

ikinci evliliğini Sarah bint Faysal Al Subai ile yaptı. Prens Suud adlında çocuğu oldu.

Fahda binti Falah bin Sultan Al Hithalayn ile yaptığı üçüncü evliliğinden Prens Muhammed , Prens Turki , Prens Halid, Prens Nayif, Prens Bandar ve Prens Rakan adlarında çocukları oldu.

Kral Salman’ın oğulları da çeşitli üst düzey görevlerde yer alıyor. Prens Abdulaziz yardımcı petrol bakanlığı görevinde, Prens Faysal Medine valisi, Prens Sultan ise ilk Arap astronot olarak kariyerlerine devam ediyorlar.