Ebevenyler dikkat! Skolyoz isimli omurga yamukluğu genellikle ergenlik döneminde koyulan bir sağlık problemidir. Sırtta görülen ciddi şekil bozuklukları, ergenliğe yeni adım atmış çocuklara göre 6 kat daha fazla görülmektedir.

Standart haldeki omurganın bel ve sırt kısmında, sağa veya sola doğru görülen eğriliklere slokyoz denir. Kifoz (kamburluk ya da tek başına eğriye doğru eğilime sebep olan durum) da skolyoz ile birlikte görülebilir.

Bel ve sırttaki eğriliğe ek olarak da omurga aynı zamanda kendi çevresinde de dönebilir.

Nedeni Genetik Midir?

Skolyoz hastalığı doğuştan gelebildiği gibi, doğum sonrasındaki gelişim süreçlerinde ya da yeni ergenliğe giriş döneminde de sebebi bilinemeyen bir neden ile ortaya çıkabilir. Gebelik sırasında alınan enfeksiyonlar, bazı viamin eksiklikleri ve şeker hastalığı da bu sağlık sorununa yol açabilir.

Ergenlik dönemindeki skolyoz hastalığı çoğu zaman kız çocuklarında, sık sık belde ya da sırtta görülür fakat sebebi tam olaran bilinmemektedir. Ayrıca bu rahatsızlığında genetik olduğuğa dair hiçbir bilimsel bulguya rastlanamamıştır. Bazı spor alanları için “Skolyoz için risk faktöri taşımaktadır” denilse dahi, bu tezin tersini savunan tıbbi makalelerin sayısı fazladır. Kısa ve net, skolyozun belirli bir nedeni yok denebilir.

Kimler Risk Durumunda?

Ülkemizde toplamda iki buçuk milyona yakın skolyoz rahatsızlığı bulunan hastalar vardır. Bu rahatsızlığın görülme olasılığı ise %1 ila %3 arasında değişmektedir. Bu oran sadece ağır vakaları kapsamaktadır.

Skolyoz Araştırma Topluluğu’na göre, her 10 ergenlik çağındaki çocuklardan birisi aslında skolyoza sahip. Konuya buradan bakıldığında, sorunun daha yaygın olduğunu görebiliriz.Bu rahatsızlık genel olarak ergenlikte ve daha çok kızlarda görülmektedir.

Tedavisi Var Mıdır?

Skolyoz rahatsızlığının tedavisi, hastalığın tespit anındaki durumnua göre belirlenmektedir.

Üç farklı tedavi yöntemi vardır. Gözlem, korse yöntemi ve cerrahi süreçlerden herhangi birisinin uygulaması. Büyümesi tamamlanmış çocuklarda ise eğrilik sırtta kırk beş, belde otuz beş derceyi aşmadığı üzre cerrahi müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Sadece skolyoz korsesi yeterli olmaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin bu rahatsızlık konusunda bilgilenmesi çok önemlidir.

Gebelikte teşhis edilebilmekte midir?

Anne rahminde çocuğun organları ilk üç ay içerisinde gelişmektedir. Omurga oluşumu da aynı dönemde tamamlanmaktadır. Omurgadaki anormallik, ancak ana karnında oluştuktan sonra görülebilir. Ama bu aralıklarda tanımlanabilen hastalığın tedavisi yoktur.

Görülen şekil bozukluğunun tipi, normal olmayan omurun, omurga kolunun ne tarafında yerleştiğine bağlı olarak değişmektedir. Tedavi ve teşhis sadece çocuk doğduktan sonra mümkün olmaktadır.

Ameliyat Riskli midir?

Ergenlik çağında veya genç kişilerde, arkadan yapılabilecek tek bir seanslık skolyoz ameliyatının riski oldukça düşüktür.

Fakat her operasyonda olduğu gibi, ameliyatın güvenilir ellerde yapılması gerekir. Uzmanlaşmıl doktorlarda ve nöromonitorizasyon (ince sinirlerin ekranda izlenebilmesi) sayesinde, ameliyat olacak olan hastaların korkulu rüyası gelç ise oradan kalkmıştır.

Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir?