Spiralle Gebelikten Korunma

Spiral, rahmin iç tarafına yerleştirilen ve genel olarak T harfine benzeten doğumu kontrol etmen için uygulanan bir araçtır. Spiral, spermlerin ölmesine neden olmaktadır ve yumurtalığın kanalına geçişini engeller. Ayrıca döllenmenin gerçekleştiği yumurtanın rahmin iç tarafında tutunmasınıda engellediği için oldukça aktif kullanılan bir doğum kontrol yoludur. Spiral uygulandığı andan itibaren korunma başlar. Çıkarıldığı zaman ise hemen etkisiz bir hale gelir.

Spirallerin koruma süreleri 5 ila 10 yıl arasında değişim göstermektedir. Koruyucu özelliğini yitirmemeleri için her beş yılda bir yenilemek gerekmektedir. Koruması çok yüksek olsa dahi spiral takmasına rağmen bazı şanssız kadınlarımız maalesef gebe kalma durumlarına da rastlamaktadırlar. Diğer yöntemlerde de olduğu gibi gebeliği önlemek için yüzde yüz etkili değildir doğal olarak.

Spirali Kimler Kullanabilir, Taktırabilir ve Ne Zaman Takılır

Spiral, yeni hamileliğini bitirmiş ve bebeğini emzirmekte olan kişilerde doğumdan bir kırk gün sonra takılabilir. Gebelik söz konusu olmaya kadınlarımızda genellikle adetin sonlanmasına yakın bir zamanda ve kanamanın azaldığı fakat bitmediği zamanlarda takılmalıdır. Bazı doktorlar ay dönümünün yoğun olduğu günleri de tercih edebilmektedirler. Bunun nedeni ise bu dönemde gebeliğin şüphesinin ortadan kalktığı dönemlerin olmasıdır.

Cinsel yollarla bulaşıcı hastalığı olmayan kadınların, rahim içi enfeksiyonu bulunmayan ve uzun süre hamile kalmak istemeyen kadınlara takılabilir, mantıken. Fakat spirali beş yıllık taktırdınız. Beş yıldan önce de çıkartamayacaksınız diye bir olay yok. İstenildiği zaman çıkartılabilir.

Spirali Kimler Takmamalı

Gebelik şüpheliliği olan kadınlara, bağışıklık sistemini zayıflatabilen AIDS gibi hastalarda, kalp kapakçığında sorun olanlara, spiralin yapıldığı bakır vs. gibi maddelere alerjisi olanlara (herkes test yaptırmalı), rahim kanseri şüphesi veya hastalığı olanlara, çok şiddetlik adet ağrısı çekenlere, pap smear testi sonucu olumsuz çıkanlara takılmamalıdır.

Spiral Taktıranlarda Ne Gibi Şikaetler Görülür

Spiral takıldıktan sonra kramp vb. tarzda ağrı-sızı görülebilir (tabi geçicidir bu durum en fazla bir kaç ay devam eder sonra yok olur). Spiral takan kadınlarda yüzde yetmiş civarında herhangi bir ağrıya rastlanmamıştır.

Spiralin Yan Etkileri

Spiral taktıran bazı kadınlarda kanama, adet sancısının artması ve vajinal akıntı veya enfeksiyon görülebilmektedir. Genellikle uygulama hatalarından veya hastaya bağlı olarak ortaya çıkan sebeplerle görülen bu yan etkiler spiral çıkarıldıktan hemen sonra yok olmaktadır (bu da aklınızda bulunsun).

Spiral Takılıyken Doktorunuzu Aramanız Gereken Nedenler

1. Adet gecikmesi yaşanırsa
2. Şiddetli karın ağrısı veya kramp var ise
3. Açıklanamayan ateş ve titremeler yaşanıyorsa
4. Kötü kokulu akıntılar söz konusu ise
5. İlişki sırasında eşiniz spirali hissediyorsa ( daha küçüğü de vardır yahu)

Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ? Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ? Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ? Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ? Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ? Spiral Nasıl ve Ne Zaman Takılmalıdır? Spiral İle Hamilelikten Nasıl Korunulur ?