Bu sabah saatlerinde son dakika olarak geçtiğimiz The Witcher 3’ün duyurulmasının ardından oyunla ilgili ilk detaylar da açıklandı. Sabah gelen ilk bilgiler ışığında, bunlara ve yeni bilgilere detaylıca bakalım.

The Witcher 3 direkt olarak “yeni nesil RYO” olarak konumlandırılıyor. Bu yüzden PS3 veya 360’a gelmesini beklemeyin. Oyun PC’nin yanı sıra yeni nesil konsollar için hazırlanıyor ve 2014 yılında çıkması bekleniyor.

Ana karakterimiz iki oyundur tanıdığımız Geralt of Rivia yine. Hafızası yerine geri gelmiş ve başkaları adına savaşmaktan bıkmıştır. Sakalını da iyice uzatan Geralt artık gizemleri çözüp yaratıkları bertaraf ediyor. Burada en güzel şey, oyunun hikayesi bölümlerle ayrılmış değil, hikayede belli kırılma noktaları yok ve tüm dünya bir yekün halinde.

Tüm dünyanın yekün halde olması da dünyayı oyunda en önemli noktalardan biri olarak konumlandırıyor. Şöyle ki, oyun dünyasını oluşturan haritayı Skyrim ile kıyaslayacak olursak; Skyrim haritasından %20 daha büyük olacak The Witcher 3’ün haritası. Bu da The Witcher 2’nin tam 40 katı büyüklükte bir harita demek. Harita öylesine büyük ki, at üstünde bile bir taraftan diğer tarafa gitmek yaklaşık 40 dakika alıyor. Elbette teknelerle veya hızlı-seyahat yollarıyla haritada seyahate edebiliyor olacağız.

Peki böylesine büyük bir haritayı, bölümlere ayrıştırılmadığı halde bilgisayarlarımız (ve yeni nesil konsollarımız) nasıl kaldıracak? CD Projekt RED, REDengine 3 motorunda gelişmiş bir “streaming” teknolojisi kullanıyor. Böylelikle oyunda hiçbir noktada, hiçbir ara yükleme süresi olmayacak. Ekibe göre bu ara yükleme süreleri, Skyrim gibi açık dünya oyunların özgürlük hissiyatını baltalayan en büyük etkendi, bunu The Witcher 3’te görmeyeceğiz.

Oyunun anlatımı ise üç tabakalı gelecek.

En alttaki tabakada, açık dünyanın getirdiği mini aktiviteler yer alacak. Eşya üretme, materyal toplama, oyun boyu devam eden irili ufaklı görevler ve yaratıkları öldürme. Bu tabakadaki görevlerin yazılı halleri 100 saatten fazla tutuyor ve köylerdeki insanlardan yardım etmekten tutun, Skellige krallarına yardım etmeye kadar büyük bir görev yelpazesi var.

Sonraki tabakada, Nilfgaardian istilasının Skellige, Novigrad ve No Man’s Land bölgelerinde yer alan özel görevleri yer alıyor, yani dünyanın politik durumu ayrı bir katman olarak sayılıyor The Witcher 3’te.

Son tabakada ise Geralt’ın ana hikayesi geçiyor, sevdiklerini aradığı ve Wild Hunt peşinde geçen macerasını oynuyoruz.

Bu üç anlatımın da ortak noktası, oyuncuların seçimler konusunda özgür olması ve bazılarını yapmamayı tercih etmesi, ama yaptığı seçimlerin ve vazgeçişlerin oyuna direkt olarak etki ediyor olması.

The Witcher 3’te haritadaki her bölgenin kendi hikayesi de ayrı olacak. Ana hikayedeki büyük olaylar, dünyanın durumu için “kapı” görevi görecek. Örneğin bir köy haydutlar tarafından saldırı altındaysa ve Geralt oraya yardım etmezse; hikayedeki belli olaylardan sonra köydeki vatandaşlar evlerini terkedip gidiyorlar.

Minimum Sistem Gereksinimleri
Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz
AMD CPU Phenom II X4 940
Nvidia GPU GeForce GTX 660
AMD GPU Radeon HD 7870
RAM 6GB
OS 64-bit Windows 7 or 64-bit Windows 8 (8.1)
DirectX 11
HDD Space 40 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri
Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz
AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
Nvidia GPU GeForce GTX 770
AMD GPU Radeon R9 290
RAM 8GB
OS 64-bit Windows 7 or 64-bit Windows 8 (8.1)
DirectX 11
HDD Space 40 GB

The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri , Çıkış Tarihi