Bilindiği gibi ülkemizde yaz ayları çok sıcak geçmektedir. Bu nedenledir ki birçok yabancı turistin de uğrak noktası olmaktadır. Ancak bizler zaten bu sıcaklarla bir mevsim boyu yaşıyoruz. Bu nedenle şahsi fikrime göre, yaz tatilinde sıcak bölgelerden çok serin bölgeleri ziyaret etmek çok daha mantıklı ve eğlenceli olacaktır. Peki, yaz tatilinde nerelere gidilmeli, neler yapılmalı?

Yaz Mevsiminde Gidilmesini Tavsiye Ettiğim Yerler
Şayet şimdiye kadar hiç gitmediyseniz, size tavsiye edebileceğim en güzel yer Doğu Karadeniz olacaktır. Hem yeşil ve maviyi birleştirebileceğiniz hem de serinliği doyasıya yaşayabileceğiniz bir cennet olarak görüyorum Doğu Karadeniz’i. Şimdiden söylüyorum, bu bölgeyi gezdiğinizde, acaba cennet dedikleri yer burası mı demekten kendinizi alamayacaksınız.

Doğu Karadeniz Gezisi (Tatili) Nasıl Yapılmalı?
Öncelikle belirteyim ki bu yazdıklarım benim şahsi görüşlerimdir. Karadenizi kısa bir zaman diliminde gezmek pek mümkün değildir. Bu nedenle bir Karadeniz turu yapmak istiyorsanız, Karadeniz’i iki veya daha fazla parçaya bölmelisiniz. Her zaman tatil yapma imkanı bulmayanlar için iki parça halinde gezmek daha mantıklı olacaktır. Yani, diyelim ki bu sene için kendinize 1 haftalık tatil süresi tanıdınız. O zaman sadece Doğu Karadenizi gezmelisiniz.

Doğu Karadeniz Turuna Nereden Başlanmalı?
Bana göre bu tura başlanması gereken ilk şehir Amasya’dır. Amasya, her ne kadar denize kıyısı olmasa da Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesidir. Gerek doğal güzellikleri ile gerekse de tarihi zenginlikleri ile muhteşem bir yerdir.

Doğu Karadeniz’de Nereler Gezilmeli?
Amasya’dan sonra sırası ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin gezilmeli ve dönüş yapılmalıdır. Bu tura başlamadan önce, hangi ilde nerelerin gezilmesi, görülmesi gerektiğini, nerede ne yenildiği konusunda bir ön araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

Örneğin Amasya’da kaleye çıkmalı, müzeği gezmeli, Ferhat-Şirin müzesini görmeli, Ferhat’ın açtığı su kanallarını görmeli, Yeşilırmak boyunca gezmeli, şehzade büstlerini görmelisiniz. Samsun’da hayvanat bahçesini ziyaret etmeli Atatürk’ün Samsun’a gittiği vapuru görmelisiniz. Ordu’da teleferiğe binmeli, Boztepe’ye teleferik ile çıkarak şehri kuş bakışı izlemelisiniz. Giresun kalesine çıkmalı, köy kahvaltısı yapmalısınız. Trabzon’da muhakkak Uzungöl ve Sümela Manastırını dolaşmalı, Uzungölde piknik yapmalısınız. Veya Rize’de mutlaka Laz Böreği tatlısı yemeli, Ayder Yaylasına çıkmalı, hatta Ayder’den sonra Kaçkar Dağlarındaki Yukarı Kavrun Yaylasını mutlaka görmelisiniz.

Tabii bunlar görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları. Gidip o yerleri görünce, memleketimde ne güzel yerler varmış diyeceksiniz.

Batı Karadeniz
Batı Karadeniz’in de Doğu Karadeniz’den Aşağı kalır yanı yok. Bu tura da Bolu’dan başlayarak deniz kıyısına varıp, ta Sinop ilimize kadar olan tüm illeri gezebilirsiniz. Yeşille mavinin buluştuğu en güzel mekanları yine burada görebilirsiniz.

Yaz Tatilinde Çok Serin Yer Arıyorsanız…
Muhtemelen daha önce Coğrafya dersinde karşılaşmışsınızdır: Türkiye’nin en yüksek illeri Kars, Ardahan, Erzurum’dur. Yükseltinin etkisi ile bu illerimizde kış mevsimleri çok sert geçer. Aynı zamanda yaz ayları da çok serindir. Kars, çok bilmediğimiz bir il olsa da her yanı tarih kokmaktadır. Hem güzel bir şehir hem de tarihi bir şehirdir. Doğu Anadolu turu için bu 3 ilin muhakkak gezilmesi gerekir.