Mantar Enfeksiyonu ve Çözümü

Vajinanın normal Ph Değeri genelde 4.7’nin altında olmaktadır. Vajinada bulunan yararlı bakteriler çoğunlukla mantarları uzak tutarlar. Fakat antibiyotik kullanımı sonrasında yok olmayan bu yararlı bakteriler sonucu mantar oluşumu meynada gelmektedir. Ne kadar çelişkili bir durum değil mi? Ayrıca nemli, sıcak ortamda da bu enfeksiyonlar görülebilir (nemli?, sıcak? e zaten…). Sonucunda vajinada peynirimsi akıntı görülebilir ve sonuç kaşıntıdır. Hamileyseniz doğal olarak hemen doktora görünmelisiniz. Eğerki daha önce de bu soruna benzer sebepler yaşadıysanız eczanenizden şikayetinize uygun anti-fungal kremler isteyebilirsiniz. Mantar şekerden beslenen bir tür olduğundan dolayı bu sürede şekerli besinleri yememeniz mantıklı olacaktır.

Vulvit ve Çözümü

Kızarıklık ve kaşıntıdır (Vulvada yaşanan). En büyük sebeplerinden bir tanesi bölgenin çok sert keselenmesi, duş jelleri ve vajinal deodorantlardır. Genital bölgeyi yıkamak için sadece ılık su yeterlidir. İlla ki sabun kullanacağım ben yoksa ölürüm diyorsanız vajinanın pH dengesini bozmayacak sabunları gidip almalısınız o zaman. Yoksa sonuç belli…

Cilt Sorunları ve Çözümleri

Egzama ve benzeri cilt sorunları genital bölgelerde kaşıntıya neden olmaktadırlar. Mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Dermatologlar bu konularda en doğru yöntemi göstereceklerdir size. Bu arada bölgeleye kesinlikle parfümsüz olmalı, nemlendirici sürebilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Kaşıntının başka bir sebebi de cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir. Nacak bu hastalıklar kaşıtından çok ağrıya ve acıya neden olmaktadırlar. Birkaç günden fazla sürerse cinsel temastan kaçınmalısınız ve doktora başvurmalısınız.