Vajinismus kadının iradesinde nbağımsız olarak ilişki öncesinde istemsizce vajinal kasların kasılması sonucu cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesidir. Yani fiziksel bir engel olmaksızın kadının korkui kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel birleşmeye izin verememesi olarak da tanımalanbilir. Vajismusun görülme sıklığı kültürden kültüre farklılıkalr gösterse de toplumumuzda yaklaşık on kadından birisinde vajinismus problemi yaşanmaktadır.

Vajinismusun Sebepleri !

Cilsen bilgi ve eğitim eksikliği, bununla birlikte kişinin zihninde yanlış algı, yorum ve inançların oluşması, baskıcı ve otoriter aile yapısı, taciz,tecavüz gibi travmatik cinsel yaşantılar, takıntılı (obsesif) ya da borderline kişilik yapısı, eşler yarasında yaşanan uygunsuzluk ya da uyumsuzluklar, cinsellik kavramının konuşulmadığı, ayıplandığı ve yasaklandığı ortamda yetişmek, cinsellik hakkında gerçekçi olmayan, tecrübeye dayanmayan yanlış bilgiler, çocukluk döneminde kişiyi yanlış bilişsel yapılandırmaya ve öğrenmeye maruz bırakan telkinler, pasif, bağımlı, aşırı tolere edici bir eş tipi, hamile kalma korkusu, gibi daha pek çok nden vajinismusun sebepleri arasındadır.

Vajinismus’un Tedavisi !

Vajinismusun tedavi süreci basittir. Kişinin sıkıntılarına göre, kişiye özel tedavi planı oluşturulmaktadır. vajinismusun temel özelliğinin kaçınma ve erteleme olduğu için eşlerin genellikle tedaviye uzun bir süre sonra karar verdiği görülmüştür. Ertelenen süreç uzadıkça kaygı ve korkunun arttığı görülmüştür. Bu durumda eşlerin birbirine karşı ilgi ve anlayışlarının azalmaya başladığıda görülmüştür.

Vajinismus çözümü kolay olan bir problem fakat ilk adım çiftlerin karar aşaması ve cesaretlerini toplayıp bir uzmana gitmeleridir. Vajinismus tedavisinde en etkili ve doğru tedavi şekli cinsel terapilerdir. BU sebeple de cinsel terapi eğitimi alan uzmanların tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir. Vajinismus tedavisinde kişinin kaygı ve korkularının farkına varması, zihinsel süreçlerinin iyileştirilmesi ve evde uygulanabilecek bir takım davranışsal ev ödevleri önerilmektedir. Tedavi süreci yaklaşık 12-13 seanstır. Tedavi de başarı oranı oldukça yüksektir. Eğer vajinismus problemi yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bir uzman desteği alınması önerilir.

Eşler Tedaviye Birlikte Mi Gitmelidirler ?

Vajinismusun tedavisinde de diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi tedaviye çift olarak gidilmesi gerekmektedir. Çünkü bu sorun kadın ve erkeğin yaşamında ortak bir problem olmaktadır. Tedavi sürecinde ise mutlaka eşlerin her seansa birlikte katılmaları ve tedavi sürecine derstek olmaları gerekmektedir.

Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır? Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mıdır?