Georgia Teknoloji Üniversitesi nezdindeki bilim insanları, bilgisayara interaktif macera kitapları için hazır hikayelerin işlenmesi yoluyla senaryo yazmayı öğrettiler. Yapay zekaya Binbir Gece masallarından esinlenerek Şehrazat adı verildi.

Motherboard portalının haberine göre, Şehrazat adındaki yapay zeka, analiz ettiği hikayeleri anlamasa da tekrarlanan motifleri tespit edip seçebiliyor. Ayrıca hikayedeki bazı olayların diğerlerinden önce gelmesi gerektiğini belirleme yeteneğine de sahip.

Yapay zeka, böylelikle insanlar tarafından yazılan hikayelerden interaktif öyküler oluşturabiliyor.

Araştırmacılar, derlenmiş senaryoların kalitesini kontrol etmek için gönüllülerin tepkisini inceledi. Bunun için gönüllülere ayrıca rastgele hikaye jeneratörü ile gerçek yazarların hikayeleri de sunuldu. Deneye katılan kişilerden, tüm hikayeleri okuyup mantıksal hatalara kaç kez rastladıklarını bildirmeleri istendi.
Yapay zeka, senaristler kadar iyi yazabiliyor
Sonuçlar, Şehrazat tarafından üretilen metinlerin her zaman jeneratöre göre çok daha mantıklı algılandığını gösterdi. Gerçek yazarın metinleriyle kıyaslandığında ise yeni programın bazı konularda aynı derecede iyi yazdığı ortaya çıktı.

Örneğin, okuyucular sinemada buluşma konulu maceraları incelerken, gerçek yazarların senaryolarında ortalama 3, Şehrazat tarafından yazılan metinlerde ortalama 5 ve jeneratörün hikayelerinde ortalama 15 hataya rastladı.

Geliştirilmeye devam edilen Şehrazat adındaki yapay zeka, zaman içinde kendi üreteceği hikayelerde daha az hata yapması bekleniyor.

Yapay Zeka Kitaptan Senaryo Yazdı ! Yapay Zeka Kitaptan Senaryo Yazdı ! Yapay Zeka Kitaptan Senaryo Yazdı ! Yapay Zeka Kitaptan Senaryo Yazdı !