Lisansüstü eğitim programlarında yerleşmek isteyen adayların baş vurduğu ÖYP, YÖK tarafından kaldırılmıştır. Öğretim Görevlisi Yerleştirme Programı yerine lisansüstü eğitim vermek için imkanı olan üniversitelerin öğretim üyesi yetiştirmesi öngörüldü. ÖYP’nin kaldırırlması bazı kesimler tarafından hoş karşılanırken bazı kesimlere göre ise torpile yol açacağı savunulmuş.

YÖK’e göre yapılan açıklamada 2010’dan itibaren merkezi yerleşme yapıldığı ve ÖYP puanının hesaplanmasında lisans not ortalamasının %35’i, akademik personel ve lisans üstü eğitim giriş sınavı (ALES) puanının %50’si ve de yabanci dil sınavı puanının %15’İ dikkate alınarak almaktaydı.

Kaldırılmasının Nedenleri

2010 ve 2014 yılları arasında 3bin 550 kişilik boş yer kaldığı ve yüksek öğretim kurumlarının çeşitli gereçkeler ile merkesi yerleştirme, Öğretim Görevlisi Yerleştirme Programı kapsamında araştırma görevlisi talebinde bulunulmaması. Öğretim üyesi ihtiyacının olduğu illrde yüksek öğretim kurumlarının tercih edilmemesi ve doktora eğitimleri sonunda söz konusu üniversitelerin mecburi hizmetlerinin yerine getirilmesinin istenmemesinden dolayı.

Torpil Anlamına Mı Geliyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Boğaziçi gibi uluslararası alanda başarı gösteren üniversitelerin hiçbir döneminde araştırma görevlisi talebinde bulunmadığı görülmüş. Araştırma görevlisi alımları bütün üniversitelerin kendi sınavlarını yaparak almalarına neden olacak. Aday, ALES puanının yüzde 60’ını, yabanci dil’in yüzde 40’ını alarak belirlenip kurumun web sitesinde ilan edilecektir. Bu cari usul ile araştırma görevlisi atanması için torpil anlamı taşımamakta olmakla birlikte atanma şartları Öğretim Görevlisi Yerleştirme Programı kapsamında atanacaklara göre daha da ağır olmaktadır.

YÖK ( Yüksek Öğretim Kurumu) ÖYP'yi (Öğretim Görevlisi Yerleştirme Programı) Kaldırdı